Ankara Uçak Bileti 444 34 97
Anasayfa Ankara Uçak Bileti

Ankara Gezi Rehberi

Ankara, Türkiye‘nin başkenti, merkezi ve en kalabalık ikinci şehri. Coğrafi olarak Türkiye’nin merkezine yakın bir konumda yer alan, Batı Karadeniz Bölgesi’nde kalan kuzey kesimleri hariç, büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ankara’nın etrafı Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Konya ve Eskişehir ile çevrili.Bilinen tarihi en az 10 bin yıl öncesine, Eski Taş Çağı’na dek uzanan Ankara, bir Kelt topluluğu olan Tektosagların, Anadolu’nun kadim uygarlıklarından Frigya’nın da başkentliğini yapmış, önemli bir Anadolu toprağı.

Ankara Gezi Rehberi

Yıldırım Bayezid’in Timurlenk’e yenik düştüğü Ankara Muharebesi ile Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olan Sakarya Muharebesi’nin yaşayan Ankara’nın bir Anadolu kasabasından, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentine uzana yolda yaşadığı tarihi, kültürel, sosyal, ekonomik ve siyasi gelişim, Türkiye’nin gelişimine de ayna tutuyor. Kurtuluş Savaşı sırasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından başkent seçilen ve bu sıfatıyla Cumhuriyet tarihinin en anıtsal ögelerini barındıran Ankara, bürokrasi ve siyasetin de en hareketli şehri. Bu özelliği ile sosyal yapısı oldukça çeşitlilik gösteren, Türkiye’nin en önemli üniversitelerine ve eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan kentte hatırı sayılır ölçüde öğrenci nüfus bulunuyor.Konumu itibarıyla tarih boyunca ticaret merkezi olan Ankara, gelişmiş endüstrisiyle İstanbul’dan sonra Türkiye’nin 2. sanayi merkezi ve aynı zamanda da Türkiye gayrisafi millî hasılasının % 9’una sahip. Ankara, bir yandan da rekabetçilik endeksini oluşturan alt endeksler arasında olan insani, yaratıcı ve sosyal sermaye endekslerinde ilk sırada yer alıyor.

Ankara Gezi Rehberi

 
Beypazarı Ankara
 
Ankara ve çevresinin tarihi Bronz çağındaki Hatti Uygarlığına kadar gidiyor. Galatlar tarafından Ankyra (Ancyra) olarak adlandırılan kentin ismi zamanla Angora, Engürü ve Ankara olarak değişime uğramış. Hitit, Frig, Kimmer, Pers, Lidya, Makedon, Galat, Roma ve Selçuklu hakimiyetinde kalan, 1354’te Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa tarafından Osmanlı topraklarına katılan Ankara’da 27 Aralık 1919’da büyük bir coşkuyla karşılanan Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atıldı. 23 Nisan 1920’de kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükumetinin idare merkezi ilan edilen Ankara, 13 Ekim 1923’te ise Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edildi. Başkent olduktan sonra hızlı bir sosyal, ekonomik, siyasal, askeri ve kültürel gelişime sahne olan Ankara, bugün, tüm sektörler itibarıyla kalkınmış, Türkiye’nin 2. metropolü haline geldi. Günümüzde Ankara’nın 18’i merkez olmak üzere 25 ilçesi bulunuyor.
 
Türkiye'deki havalimanları 
 
Ülkemizin başkenti Ankara'ya İsanbul, İzmir, Antalya, Muğla, Erzurum, Trabzon ve Adana başta olmak üzere bir çok noktadan havayolu ile ulaşım imkanı bulunmaktadır. Tüm havayolu firmalarının uçak biletlerini aynı anda ve eşzamanlı karşlaştırarak sizlere daha uygun ve daha avantajlı fiyatlardan uçak seyahati olanağı sağlayan Bilet11.com web adresimizin müşteri hizmetlerine 444 34 97 numaralı telefondan ücretsiz bağlanabilir; satın alma işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.
 
Ucuz Ankara uçak bileti
 

1. Anıtkabir

Anıtkabir Ankara

Ankara demek Anıtkabir demek. Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’nın, inkılapların önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk‘ün, Anıttepe’de bulunan anıt mezarı. Anıtkabir Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olmasının yanı sıra, müzeleri, parkları, tören alanı, kuleleri ve Aslanlı Yolu ile çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin vücut bulduğu yegâne alan.1944-1953 yılları arasında inşa edilen, 2. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin en önemli örneği sayılan anıt mezar, Atatürk’ün Yurtta Sulh, Cihanda Sulh özdeyişinden ilham alınarak oluşturulan Barış Parkı ve yapı kompleksinin en önemli bölümlerini barındıran Anıt Blok’u olmak üzere 2 bölümden oluşuyor. Hürriyet Kulesi ve İstiklal Kulesi’nin başlangıç noktasını oluşturduğu Anıt Blok’ta Aslanlı Yol’dan geçerek ulaşacağınız Tören Meydanı, Kurtuluş Dönemi’ni anlatan kulelerle çevrelenmiş. Meydandaki 42 basamaklı merdiveni çıkarak giriş yapabileceğiniz Mozole ise Şeref Holü, Mezar Odası gibi yapının esas bölümlerini barındırıyor. Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin bulunduğu yapı kompleksini gezerken, Cemal Gürsel’in Kabri ile İsmet İnönü’nün Kabrini de görebilirsiniz.

2. Ankara Eski Şehir Merkezi

Ankara Ulus Meydanı
 
Ankara Eski Şehir Merkezi, daha çok Ankara Kalesi, Samanpazarı, Hamamönü ve Ulus Meydanı’nın bulunduğu bölgeyi kapsıyor. Değişmiş olsa da halen eski atmosferini koruyan bölgede gezilip görülecek tarihi, arkeolojik ve otantik bölgeler ile müzeler yer alıyor.
 

Ankara Kalesi

Ankara’nın simge yapılarından olan Ankara Kalesi surları içerisinde Tarihi Ankara Evlerini görebilir, buralardaki hediyelik eşya dükkanlarından otantik el yapımı ürünler satın alabilirsiniz. Ankara Kalesi’nin içi aynı zamanda Ankara’nın en otantik restoran ve kafelerini de barındıran, zaman zaman çeşitli etkinliklere ve festivallere de ev sahipliği yapan çok özel bir bölge. Kale Mahallesi’nde ayrıca Çengel Han Rahmi M. Koç Müzesi yer alıyor.
 

Agustus Tapınağı

Ankara Anıtı (Monumentum Ancyranum/Res Gestae Divi Augusti) olarak da bilinen ve Ulus’ta, Hacı Bayram Camii ile birbirlerine yaslanmış vaziyette ayakta duran Augustus ve Roma Tapınağı, Ankara’da günümüze ulaşan ilk Roma eseri. MÖ 25-20 arasında yapılan 1972’den bu yana 1. derece kültür varlığı olarak tescillen Agustus Tapınağı, Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olarak yaptırılmış bir yapı.
 

Hamamönü

Ankara Hamamönü
 
Hamamönü, Ankara’nın ilk yerleşim yerlerinden biri olan ve yapılan restorasyon çalışmaları ile gerçek bir açık hava müzesi halini alan, Ankara’nın en zarif bölgesi. Tarihi Ankara Evlerinin birer sanat atölyesi, galeri, müze, kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanlarına dönüştürüldüğü bölgede Mehmet Akif Ersoy’un ikamet edip İstiklal Marşı’nı yazdığı evi de yer alıyor.
 

Samanpazarı

Samanpazarı, Ankara’nın en eski ticaret ve alışveriş merkezi. Günümüze uyum sağlamış olsa da halen o eski Anadolu kasabasının yerel atmosferini yaşatan bölgede, Çengelhan, Çukurhan, Pilavoğlu Hanı ile kumaşçıların ve yöresel kıyafetlerin bulunduğu Çıkrıkçılar Yokuşu yer alıyor. 13’üncü Yüzyıl Selçuklu eseri olan Arslanhane Camii (Ahi Şerafettin Camii) ise bölgenin en önemli adresleri. 
 

Roma Hamamı

Ulus’ta yer alan Roma Hamamı, III. Yüzyılda Septimius Severus’un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepion adına yapılmış. Bugün Roma Hamamı olarak adlandırılan bu platformun bir höyük olduğu, en üstte Roma Çağı (Kısmen Bizans ve Selçuk katları), onun altında Frig Devri yerleşmesinin kalıntıları tespit edilmiş.
 

3. Ankara Müzeleri

Ankara, he Anadolu’nun kadim bir bölgesi olması hem de modern Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı ve sonradan da başkent olması nedeniyle kültürel ve sanatsal mirası koruyan ve geliştiren pek çok değerli müzeye ev sahipliği yapıyor.
 

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara
 
1997’de Avrupa’da yılın müzesi seçilen ve dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’nın olduğu kadar Türkiye’nin de en önemli müzesi. Müzede Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik çağdan başlayarak, Neolitik, Eski Tunç, Asur Ticaret Kolonileri, Hitit, Frig, Urartu dönemlerine ait, Karain, Çatalhöyük, Hacılar, Canhasan, Beyce Sultan, Alacahöyük, Kültepe, Acemhöyük, Boğazköy Gordion, Pazarlı, Altıntepe, Adilcevaz, Patnos kazılarından gelme çeşitli koleksiyonlar ve çeşitli dönemlere ait örnekler, Osmanlı Dönemi mekanlarında kronolojik bir sırayla sergileniyor.
 

Ankara Etnografya Müzesi

Türkiye’nin Cumhuriyet döneminde kurulan ilk müzelerinden biri olan Ankara Etnografya Müzesi’nde, Türk sanatının Selçuklu devrinden günümüze kadar devam eden örnekleri sergileniyor. Anadolu’nun çeşitli yörelerinden derlenmiş eşyalar, halk giysileri, el işi süs eşyaları, takunya örnekleri, oyalar, halı ve kilimler gibi Anadolu maden sanatını temsil eden çok çeşitli eser sergileniyor.
 
4. Beypazarı
Beypazarı
 
Beypazarı, Ankara’nın 98 km kuzeybatısında yer alan, diğer yandan da barındırdığı müzeleri ve yaşayan yerel hayatını koruyan düzenlemesiyle, Ankara’nın en turistik ilçesi olan Beypazarı, tarihi bir Anadolu kasabasına dair otantik bir deneyim sunuyor
 

Türk Hamamı Müzesi

Türkiye’nin ilk ve tek müzesi olan Türk Hamam Müzesi, Türk hamam ve temizlik kültürünü belgeleme, koruma ve geleceğe aktarma düşüncesiyle kurulmuş, bir kasaba hamamı olarak 16. yüzyılda inşa edilen Rüstem Paşa Hamamı’nda hizmet veriyor.
 

Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi

Hafız Mehmet Nurettin Karaoğuz tarafından bağışlanan 150 yıllık konakta, 1997’den beri hizmet veren Beypazarı Tarih ve Kültür Evi Müzesi’nde, Beypazarı ve yöresinin kültür ve tarihini yansıtan eserlerle Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalan çeşitli tarihi eserler sergileniyor.
 
Beypazarı Yaşayan Müze
2007’de kurulan Beypazarı Yaşayan Müze, geç dönem Osmanlı mimarisinin seçkin örneklerinden biri olan tipik bir Türk evinde hizmet veriyor. Halk biliminin çalışma alanı olan açık hava müzelerinin ilk örneği olan Beypazarı Yaşayan Müze’de, Orta Asya’dan günümüze dek gelen ve somut olamayan kültür varlıklarına ait doneler bulunuyor.
 

5. Göller

Eymir Gölü Ankara
 
Ankara’da deniz yokluğunu aratmayan göller, kentin dışında bulunsa da, Ankaralıların spor yapmak, kentin stresinden kurtulmak ve güzel havalarda piknik yapmak için sıklıkla ziyaret ettikleri adresler. Sonbaharla birlikte göçmen kuşların konaklamaya başladığı alanlarda kuş gözlemi de yapmayı ve fotoğrafçılığı mümkün kılıyor.
 
Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı
Kızılcahamam Soğuksu Millî Parkı, Ankara kent merkezinden 80 km uzaklıktaki Kızılcahamam ilçe sınırları içeresinde, 1959’den bu yana milli park unvanına sahip. Muazzam bir çam ormanı olan Soğuksu, Ankara’nın Karadeniz bölgesine uzanan kolu gibi. Özellikle Ankara’da faaliyet gösteren izci gruplarının tercih ettiği bir kamp alanı olan milli park içerisinde zengin bir flora, boz ayı, altın çakal, yaban domuzu gibi yaban hayvanları ile 35’in üzerinde kuş cinsi yer alıyor.
 
Eymir Gölü
Arazisi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne ait olan ve adı ODTÜ ile özdeşleşen Eymir Gölü, kendine has fauna ve florasıyla büyük bir doğal güzellik barındırırken, kış aylarında donduğu zamanlarda da Ankaralılar için hoş bir manzara sunuyor.
 
Mavi Göl
Bayındır Barajı’nın bir rekreasyon alanı olarak düzenlendiği Mavi Göl, kent merkezine 12 km uzaklıkta bulunan oldukça büyük bir alanı kapsıyor. Doğal sodadan oluşan göl doğanın tüm renklerine ev sahipliği yapıyor. Yeşil ve mavi tonların hâkim olduğu göl kışın karlar altında ise bir başka güzel oluyor.
 
Mogan Gölü
Ankara’ya 21 km mesafede yer alan Gölbaşı ilçe sınırları içeresinde bulunan Mogan Gölü doğa parkı alanı içerisinde piknik alanları, koşu ve yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, futbol ve basketbol sahaları ile 3 tenis kortu, binicilik ve spor merkezi, deniz feneri, kayıkhane ve restoranlar yer alıyor.
 
6. Parklar
Ankara’nın kalbi, kent merkezi Kızılay Meydanı‘nda bulunan Güvenpark, Ankara’da kutlamalardan protestolara dek pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan, Ankara’nın simge parklarından biri. Cumhuriyet yönetiminin kamu yapılarını konutlarını ve çevresini planlayan Avusturyalı mimar C. Holzmeister tarafından tasarlanan Güvenpark, içerisindeki Güvenpark Anıtı (Güvenlik Anıtı/Emniyet Abidesi) ile Cumhuriyet dönemini yaşatıyor. Mamak taşı kullanılarak yapılan anıt, Türk ulusunun polis ve jandarmaya olan güvenini, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda ve İnkılap hareketlerinde beraber bulunduğu arkadaşlarını temsil eden heykeller ile insan zekasını, çiftçinin tarım çalışmalarını betimleyen kabartmalardan oluşuyor. Anıtın kaidesinde Atatürk’ün “Türk, Öğün, Çalış, Güven” sözü yazıyor.
 

Botanik Parkı

 
ankara botanik park ile ilgili görsel sonucu
 
Kent merkezinde Çankaya Caddesi ile Cinnah Caddesi arasında 1970’te kurulan Botanik Parkı, ortasındaki büyük havuzu, çocuk bahçesi ve çiçek serasıyla, hemen yanındaki Atakule’yi selamlayan, kentin en eski ve en güzel parklarından biri.
 

7. Ankara Semtleri

 
Kızılay
Kızılay Ankara
 
Kızılay, Ankara’nın kalbi. Ankara’da her yolun çıktığı Kızılay, işyerlerinin, restoran, kafe ve barların, sinema-tiyatro, alışveriş merkezi, sanat ve kültür merkezleri ile Ankara’nın merkezi. Kafe ve barların, çiçekçi ve balıkçıların yoğunlukta olduğu Sakarya Caddesi, Ankara’nın simgelerinden Gökdelen ve Güvenpark ile bir diğer yaya bölgesi olan İzmir Caddesi ile Kızılay, halen Ankara’nın gözbebeği.
 
8. Ayaş
Tarihi ipek Yolu üzerinde bulunan ve tarih boyunca önemini koruyan Ayaş, dutu, domatesi, Ankara’ya ismini veren Ankara Keçisi’nin (Tiftik Keçisi) ana yurdu ve yetiştirildiği bölge olmasıyla ünlü. Ayaş’ın en önemli özelliklerinden biri de konumunda dolayı, termal yer altı kaynak sularına sahip oluşu. Milyonlarca yıl önce dağların yükselmesi sırasında, arazinin yer altına doğru çatlaması sonucu pek çok termal su kaynağının yer aldığı Ayaş’taki hamam ve kaplıcaların kullanımı Selçuklu dönemine dek uzanıyor. Günümüzde de ilçede, özellikle fizik tedavi için yoğun olarak kullanılan Ayaş kaplıcaları ve onlarca turistik tesis bulunuyor. Bu özelliklerinin dışında pek çok gezilecek tarihi yapının yer aldığı Ayaş’ta en önemli kültürel etkinlik ise her yıl bahar aylarında düzenlenen Dut Festivali.
 
İletişimclose

Uçak Bileti satın almak ve rezervasyon işlemleri yapmak için 7/24 müşteri temsilcilerinize web sitemizdeki telefonlardan ulaşabilirsiniz.

6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit